fbpx

7 rzeczy dotyczących menstruacji w pracy, które musisz zrozumieć.

7 rzeczy dotyczących menstruacji w pracy, które musisz zrozumieć.

7 rzeczy dotyczących menstruacji w pracy, które musisz zrozumieć.

Jesteś w pracy i… niespodzianka! Dostałaś okres.

W panice zaczynasz przeszukiwać torebkę, wysyłać wiadomości i zapytania do koleżanek czy mają pożyczyć tampon lub dawać wymowne znaki sąsiadce z biurka obok, bo przecież automatu z tamponami w firmie nie macie.

Jak już zdobędziesz tampon czy podpaskę, ukrywasz w rękawie lub głęboko w kieszeni i podążasz nerwowym krokiem do toalety.

Większość z nas była w takiej sytuacji.

Co jest nie tak z tym obrazkiem? 

Po pierwsze nie masz nieograniczonego dostępu do tamponów i podpasek w swoim miejscu pracy. 

Po drugie musisz ukrywać swoją fizjologię jakby była czymś nienaturalnym!

To nie Ty jesteś problemem. W 2018 roku amerykańska firma produkująca bieliznę menstruacyjną przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 42% kobiet jest zawstydzana z powodu menstruacji w miejscu pracy.

73% kobiet przyznaje, że ukrywa środki higieniczne w drodze do toalety – w rękawie, torebce czy kieszeni.

58% odczuwa zakłopotanie w pracy z powodu, że dostały okres. Powyższe dane świadczą tylko o tym, że takie podejście musi się zmienić, ponieważ mamy ciekawsze rzeczy do zrobienia niż nerwowe upychanie tamponów w rękawie, bo ktoś może mieć z tym problem.

I niezależnie od tego czy jesteś okresową aktywistką, czy masz podejście neutralne do tematu, poniżej znajdziesz 7 rzeczy, które musimy wszyscy zrozumieć w temacie okresu w pracy, aby w końcu zacząć normalizację menstruacji.

1. Dzień wolny z powodu bólu menstruacyjnego powinien być OK

Połowa menstruujących osób potwierdza, że pierwsze dwa dni menstruacji czują się naprawdę chore. Symptomy i poziom samopoczucia można porównać do grypy lub poważniejszego przeziębienia. 

2. Miesiączka i PMS mają wpływ na stan fizyczny i emocjonalny

PMS – objawy psychiczne:

 • Napięcie, niepokój
 • Przygnębienie
 • Płacz bez powodu
 • Wahania nastroju
 • Problemy ze snem
 • Unikanie ludzi
 • Poczucie przytłoczenia
 • Poczucie braku kontroli
 • Wybuchowość, rozdrażnienie
 • Zmęczenie
 • Problemy z koncentracją

Menedżerki i menedżerowie zarządzający zespołami muszą sobie uświadomić, że taki stan ma wpływ na efektywność pracy. Powyższe objawy są jednak bardzo podobne do tych, z którymi borykają się palacze zamknięci przez 8 godzin w biurze bez dostępu do papieroska, więc oburzenie możemy sobie darować 🙂

3. Ukrywanie tamponu w rękawie to element konstruktu społecznego

Po pierwsze, nikt nie powinien czuć wstydu przemierzając biurowe korytarze z tamponem w ręku. Niestety tak właśnie jest. Dlaczego? Bo od najmłodszych lat wpajane nam jest, że okres to powód do wstydu i stygmatyzacji. Nancy Kramer, założycielka ruchu “Uwolnij Tampon” odkryła, że 5% kobiet nie nosi torebki do toalety, bo martwią się że ludzie pomyślą, że mają okres.

Po drugie firmy powinny udostępniać darmowe produkty higieniczne, zważywszy na zjawisko ubóstwa menstruacyjnego, ale przede wszystkim jako poszanowanie praw człowieka oraz w ramach polityki inkluzywności i różnorodności, no i oczywiście walki przeciw stygmatyzacji menstruacji. Kramer uważa, że koszt dostarczenia produktów menstruacyjnych dla jednej osoby rocznie to kwota rzędu 4.67 $. 

Skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz ten koszt dla swojej organizacji 

4. Pytanie współpracowniczki, która ma zły humor czy ma okres?- NIGDY więcej!

W zasadzie nie ma tu wiele do powiedzenia, poza powtórzeniem – NIGDY tego nie rób! Pytanie tego typu jest objawem seksizmu, a zły humor ma każdy niezależnie od płci i rodzaju genitaliów.

5. Wszystkie toalety czy pracownicze łazienki powinny być wyposażone w środki higieniczne.

Zgadza się, mowa tu o toaletach zarówno damskich jak i męskich lub najwygodniej po prostu o toaletach. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób wprowadzać inkluzywność i różnorodność w swojej organizacji- Instalacja Helpomatu – automatu wyposażonego w tampony i podpaski jest jednym z lepszych rozwiązań. 

6. Wszystko co możesz zrobić Ty, ja mogę zrobić krwawiąc… tylko po co

Temat urlopu menstruacyjnego jest oczywiście kontrowersyjny, decyzja o jego wprowadzeniu zależy tylko i wyłącznie od Twojej organizacji, ale może warto skorzystać z takiej formy inkluzywnych rozwiązań – u PLNY LALA działa!

7. Dobra wiadomość jest taka, że są już organizacje, które pomagają w normalizacji okresu w miejscu pracy. Edukują i zapobiegają stygmatyzacji, pokazują jak po prostu pracować wspólnie. My z kolei pomagamy dostarczając usługę dystrybucji środków higienicznych z automatu do Twojego biura.

 

Źródła i inspiracje: 

https://loom.ly/2HrPbag 
https://loom.ly/QkSLIQ0 
https://loom.ly/RUlxyD0
https://loom.ly/FDvCbtE
https://loom.ly/_ORz35w  
https://loom.ly/2HrPbag
https://loom.ly/XRRZjxA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *